piątek, 26 lutego 2016

Folia i woreczki foliowe - historia

Folia - materiał, którego podstawowym składnikiem jest substancja wielkocząsteczkowa. Zamiennie nazywany tworzywem sztucznym, którego definicja brzmi: "materiał składający się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp." (https://pl.wikipedia.org/wiki/Tworzywa_sztuczne)

Pierwsze prace poświęcone tworzywom sztucznym rozpoczęły się w połowie dziewiętnastego wieku, gdy naukowcy zaczęli modyfikować substancje wielkocząsteczkowe. Pierwszym produktem tych badań był celuloid, a następnie galalit i acetyloceluloza. Pierwszymi syntetycznymi tworzywami sztucznymi były żywice fenolowo-formaldehydowe.

W Polsce początek przetwórstwa tworzyw sztucznych nastąpił w 1931, gdy rozpoczęto produkcję folii na opakowania — tomofanu z regenerowanej celulozy.

Woreczki foliowe to folia przystosowana do szybkiego pakowania. 

Popularność folii i opakowań foliowych podyktowana była przede wszystkim kilkoma czynnikami:
  1. trwałością,
  2. lekkością,
  3. dobrą izolacyjnością,
  4. dobrą odpornością na działanie substancji chemicznych,
  5. przezroczystością.
Woreczki foliowe są lekkie i trwałe. Opakowania z folii są odporne na wilgoć oraz szybkie zmiany temperatury, co przyczynia się do komfortu związanego z przechowywaniem żywności, czy kosmetyków.

Rozwój przemysłu foliowego zrewolucjonizował przemysł spożywczy, przetwórczy, transportowy i chemiczny. Nie ma w dzisiejszych czasach produktu, który nie byłby przechowywany lub sprzedawany w którejś ze swych postaci w woreczku foliowym.

Biorąc pod uwagę wszystkie opisane wyżej czynniki można śmiało powiedzieć, że w dzisiejszych czasach nie poradzilibyśmy sobie bez prostych woreczków foliowych...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz